Šungit – tajomný liečivý kameň
Šungit je čoraz častejšie skloňovaný kameň, ktorý zaujme nielen liečivými účinkami, pestrým využitím, ale aj svojou históriou.
Šungit: Pôvod a legendy
Malá dedinka Šunga v severozápadnej časti Ruska v oblasti Karélia sa stala miestom prvého historického objavenia ložísk šungitu. Podľa ktorej získal pomenovanie. Roku 1879 ho profesor A.A. Inostrancev definoval ako posledného člena rady amorfného uhlíka a zaradil do oficiálneho katalógu nerastov.
Legendy o existencii šungitu a jeho zázračných vlastnostiach však siahajú už do 17. storočia. Jedna z nich opisuje príbeh šľachtičnej Xénii Romanovej. Xénia bola matkou ôsmych detí. Sedem z nich zomrelo v dojčenskom veku. Hovorí sa, že keď Xénia objavila tajomstvo liečivého prameňa, ktorý preteká puklinami v „čiernom kameni“ porodila zdravého syna. Ten sa stal jedným z mocných cárov Ruskej ríše Michaila Fjodoroviča Romanova.
Ďalšia legenda opisuje príbeh ruského panovníka Petra I., ktorý sa dozvedel o liečivých účinkoch tejto vody a nariadil ju vedecky preskúmať. Výskum viedol Lavrentij Lavrentjevič Blumentrost, cárov osobný lekár. Neskôr sa stal prvým prezidentom Petrohradskej akadémie vied. Výsledky výskumu boli ohromujúce. Zistilo sa, že voda lieči celú plejádu rôznych chorôb – zápalové ochorenia, reumatizmus, ekzémy, chudokrvnosť, ochorenia srdca a pečeni, vrátane psychických ťažkostí. Cár Petr I. nariadil postaviť blízko prameňa palác a zriadiť kúpele. Kúpele ktoré dostali názov Marcianyje vody sa otvorili v roku 1714. Istú dobu sa tešili sa veľkej obľube, po smrti panovníka však upadli do zabudnutia. Obnoveniu kúpeľov v roku 1960 vďačíme vynikajúcemu vedcovi – Višněvskému.
Použitie šungitu
Šungit má veľmi pestré použitie. Základnou charakteristickou vlastnosťou, ktorá sa využíva v rôznych podobách je schopnosť vstrebať všetko negatívne, škodlivé a zlé. Zároveň ale dokáže obnoviť, zhromaždiť a zväčšiť všetko dobré a užitočné, a je to možné rovnako v ľudskom organizme, ako aj v okolitom prostredí.
Využíva sa v rôznych oblastiach, od liečenia cez harmonizáciu prostredia a meditáciu, ale napríklad aj v poľnohospodárstve, kde sa používa ako regulátor pôdy. Farba a štruktúra horniny totiž napomáhajú s akumuláciou slnečného žiarenia, vďaka čomu ostáva pôda vyhriata aj v chladnejších obdobiach.
Šungitoterapie – liečivé využitie šungitu
Spektrum liečivého využitia šungitu je veľmi široké. Základne ho delíme do dvoch skupín podľa využitia liečivých vlastností.
Hojivé, protizápalové a dezinfekčné vlastnosti – šungitová voda, tabletky, pasty, mastičky, krémy.
Bioenergetické a harmonizujúce vlastnosti – šungitová pyramída, šungitové destičky a dony
Liečivá šungitová voda
Medzi najrožšírenejšie spôsoby, akými môžeme obohatiť svoje zdravie o jedinečné účinky šungitu jednoznačne patrí šungitová voda. Šungitová drť z vody odoberá chlór, amoniak, dusičnany a iné nežiadúce látky, dezinfikuje a obohacuje o stopové minerálne prvky, potrebné pre náš organizmus. Je vhodná nielen ako pomoc pri akútnom liečení najrôznejšich chorôb (alergické, vírové, kožné, kĺbové ťažkosti, choroby látkovej výmeny), ale aj ako každodenná prevencia. Liečivá šungitová voda vám pomôže predísť veľkému množstvu ochorení.
Šungit má schopnosť čistiť vodu takmer od všetkých organických látok (vrátane ropných produktov, fenolov a pesticídov), od mnohých kovov a nekovov, baktérií a iných mikroorganizmov. Nakoľko voda, ktorú pijeme preniká do každej buňky nášho tela je jej kvalita dôležitejšia ako kvalita potravín. Šungit má tú skvelú vlastnosť, že očistí vodu od zárodkov plesní, odstraňuje z nej kal, príchute i zápach, ale aj ťažké kovy. Tiež obohacuje vodu stopovými prvkami, mení jej energeticko-informačnú štruktúru, čím ju aktivuje a nabíja.
Šungitová voda veľmi dobre pôsobí na celkový zdravotný stav ľudského organizmu. Hlavne sa používa pri tráviacich ťažkostiach, hnačkách a črevných problémoch. Môžete ju použiť aj na kloktanie, vyplachovanie úst a nosa pri paradentóze a prechladnutí. Vedci zistili, že pri pití tejto vody sa v krvi znižuje hladina histamínu, ktorý zohráva hlavnú rolu pri vzniku väčšiny alergických ochorení.
Pri používaní šungitovej vody k pitiu alebo k vareniu, predídeme chorobám tráviacich orgánov, kostnej a svalovej sústavy, nervovej sústavy ako aj krvného obehu. Každodenné umývanie šungitovou vodou vyhladzuje pleť, dodáva jej pružnosť a mladistvý vzhľad.
Príprava šungitovej vody
Na prípravu liečivej šungitovej vody na každodenné pitie môžete okrem šungitovej drte použiť aj jednu menšiu šungitovú pyramídu 3×3 cm, na liečebné účely so silnejším účinkom sa odporúča použiť väčšiu šungitovú pyramídu 5×5 cm alebo šungitovú pyramídu 7×7 cm. Použijeme približne 2,5 litrovú priehľadnú nádobu. Šungit položíme na dno a zalejeme ho chladnou odstátou alebo prefiltrovanou vodou. Účinky šungitu vo vode sa prejavia už po 45 minútach, vodu dolievať ale po troch dňoch ju celú vymeníme, nakoľko už stráca svoje liečivé vlastnosti.
Čistenie šungitu
Pre čo najlepšie využitie vlastností šungitu netreba zabúdať na jeho čistenie. Možností čistenia je viacero. Jedno z nich doporučuje šungit ponoriť na 2-3 hodiny do roztoku sódy bikarbóny a následne dobre umyť pod tečúcou vodou. Druhá možnosť je šungit umyť a nechať vysušiť na priamom slnečnom žiarení raz za dva týždne.
Je dobré šungitové kamienky vymienať. Ideálna doba sa odhaduje približne na pol roka. Staré kamienky určite nevyhadzujte, môžu ešte dobre poslúžiť v domácnosti (napr. čistenie vody v akváriu, pomoc pri pestovaní izbových rastlín).